Pocity hladu a sýtosti sa u vás neprejavujú len náhodou. Ide o komplikovaný proces organizmu, za ktorý sú zodpovedné dva hormóny. Leptín a Grelín.
S ňou súvisí aj leptínová rezistencia, ktorá môže byť príčinou neustáleho priberania. V článku sa dozviete čo to je, čo ju spôsobuje a ako sa jej vyhnúť.
Čo je leptín?
Leptín je jeden z hormónov, ktorý sa nachádza vo vašom tele. Môžeme ho nazvať aj ako hormón plnosti, pretože vďaka nemu, telo pociťuje plnosť. Tvorený je tukovými bunkami, ktoré znižujú chuť do jedla.
Čo je Grelín?
Grelín je taktiež hormón. Má však na svedomí váš hlad. Naopak od leptínu, je tvorený tukovými bunkami, ktoré chuť do jedla znižujú.
Ako spoločne fungujú
Hladiny hormónov, leptínu a grelínu, závisia od mnohých faktorov. Najdôležitejšie sú celkový príjem kalórií, množstvo telesného tuku, fyzická aktivita, regenerácia, spánok a plánovanie jedál. Keďže tieto faktory ovplyvňujú hladinu leptínu a grelínu, tým pádom aj váš hlad a sýtosť.
Aj keď ide o dva odlišné hormóny, je nevyhnutné, aby fungovali spoločne. Ako to vo vašom tele funguje?
Keď sa najete, do mozgu sa vyšle signál plnosti. Práve vtedy sa uvoľňuje leptín, ktorý vám dáva signál, že by ste mali prestať jesť. Po dobu, kedy máte v žalúdku plno, pocit hladu nepociťujete. Akonáhle je žalúdok prázdny, prichádza na scénu grelín. Ten vyšle do mozgu signál hladu.
Ako súvisí leptín a grelín s priberaním?
Zvyšovaním kalórií, pre neutíchajúci hlad si môžete privodiť leptínovú rezistenciu. Typická je pre obéznych ľudí, ktorý majú proces narušený. Zvyšovanie kalorického príjmu vedie po čase k priberaniu telesného tuku. Ak priberiete na tuku, hladina leptínu stúpa.
Aj napriek tomu, že vysoká hladina leptínu by mala naopak zvyšovať pocit plnosti, u obéznych ľudí to nefunguje tak, ako by malo. V dôsledku zápalu alebo chronicky zvýšeného inzulínu je tento proces narušený a vzniká takzvaná leptínová rezistencia.
Vtedy telo nedokáže vyslať do mozgu signál plnosti a vy naďalej pociťujete hlad. A to vedie k následnému prejedaniu. Opäť navyšujte kalorický príjem a celý proces sa opakuje.
Na to, ako sa leptínovej rezistencie vyhnúť existuje jednoduchý recept. Konzumujte nutrične vyvážené jedlá, majte dostatok pohybu a vyhýbajte sa stresu.
Odporúčame tiež vyradiť sladké nápoje, trans-tuky a naopak zaradiť protizápalové potraviny, ako sú napríklad tučné ryby. Aj napriek tomu, že sme ich nazvali tučné, obsahujú zdravé tuky – nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pre telo veľmi prospešné. Aké zdravé tuky môžete využiť v teplej kuchyni? Prečítajte si tento článok.